Як нормалізувати обмін речовин ?

Зовнішній вигляд і здоров’я людини залежать від метаболізму. В живому організмі постійно відбуваються хімічні реакції, які регулюють всі процеси життєдіяльності, дозволяють клітинам рости і розмножуватися, а організму в цілому успішно функціонувати. Сукупність усіх цих реакцій  називають обмін речовин або метаболізм.

 

Процес обміну речовин відбувається постійно, незалежно від часу доби. Одні речовини розпадаються, інші створюються. Умовно цей цикл можна розділити на етапи:

 • надходження поживних речовин з їжею і вдихання кисню з повітрям, який також потрібен для метаболізму;
 • всмоктування і розподіл корисних речовин по органам і тканинам;
 • виведення продуктів розпаду.

 

Коли надходження і переробка поживних речовин знаходяться в рівновазі, говорять про гарний обмін речовин. Але варто якомусь процесу порушитися, виникає збій в роботі організму, який призводить до захворювань.

 

На метаболізм впливає:

 • вік особи. Доведено, що з роками обмінні процеси сповільнюються, судини закупорюються, порушується водно-сольовий обмін;
 • стать, у чоловіків і жінок різний обсяг м’язової маси, відповідно і швидкість обмінних реакцій різна;
 • спадкова схильність;
 • органічні захворювання, особливо патології ендокринної системи;
 • інтоксикації, включаючи алкогольну;
 • нестача рідини і нутрієнтів;
 • стрес і хронічна втома;
 • інтенсивність фізичних навантажень;
 • похибки в харчуванні.

На останніх двох пунктах давайте зупинимося докладніше.

 

Коли ви багато рухаєтеся, ходите, бігаєте, плаваєте, займаєтеся в тренажерному залі, то витрачаєте багато калорій. Будь-яка фізична навантаження посилює метаболізм. А постійна гіподинамія, день за комп’ютером, на роботу тільки на машині уповільнює обмінні процеси.

 

Перекоси в харчування: і надлишок, і недолік поживних речовин, може викликати проблеми. Солодка і жирна їжа не встигає переробитися і відкладається в зайві кілограми, викликає порушення травної системи, може призвести до розвитку цукрового діабету і подагри. Одноманітне харчування, новомодні дієти з виключенням певних продуктів призводять до збою метаболізму і недоотримання необхідних речовин. Організм витрачає резерви і втрачає сили.

 

Симптоми порушень обміну речовин бувають різні. Часто пацієнти скаржаться на:

 • різку зміну ваги;
 • погіршення стану шкіри, волосся і нігтів, висипання на шкірі;
 • зміна кольору обличчя;
 • проблеми із терморегуляцією: озноб або пітливість;
 • болі в кістках і суглобах;
 • диспепсичні розлади;
 • набряклість обличчя або ніг;
 • проблеми з диханням.

 

Іноді поліпшити обмін речовин може допомогти корекція способу життя. Необхідно нормалізувати режим харчування. Включайте в раціон свіжі фрукти і овочі, Харчуйтеся регулярно з інтервалом 3-4 години, останній прийом їжі – за 3 години до сну. Співвідношення білків, жирів і вуглеводів умовно можна представити у вигляді пропорції 1: 1: 4. Відмовтеся від перекусів солодких газованих напоїв, трансжирів та простих вуглеводів. Пийте достатньо води. Для прискорення метаболізму дієтологи рекомендують пити зелений чай і додавати спеції в їжу.

 

Бувайте на свіжому повітрі, ходіть в лазню, робіть масаж – такі процедури також прискорюють обмін речовин. Корегуйте фізичну активність, повноцінно спіть та відпочивайте – це базові рекомендації для поліпшення обміну речовин і підтримки здоров’я.

 

Важливо: помітивши у себе симптоми, не займайтеся самолікуванням, зверніться за допомогою до фахівців. Такими скаргами супроводжується безліч захворювань. Тільки лікар зможе провести обстеження, виявити причину і призначити лікування, особливо, якщо порушення обмінних процесів виникло на тлі хронічної патології. Ми ж познайомимо вас з групами лікарських засобів, які можуть призначатися.

 

Окремої групи засобів для поліпшення обміну речовин не існує. Залежно від причини збою метаболізму, призначають відповідний препарат.

 

Ферменти – лікарські речовини, що поліпшують процес травлення за допомогою доповнення або заміщення недостатності власних ферментів організму. Відрізняються за вмістом ензимів і форм випуску.

 

Гіполіпідемічні засоби застосовуються для зниження деяких фракцій ліпідів. Статини, фібрати, секвестранти жирних кислот, нікотинова кислота та інші групи препаратів надають гіполіпідемічну дію різними способами:

 • сприяють зниженню синтезу холестерину, ліпопротеїдів низької щільності;
 • знижують концентрацію «поганого» холестерину в крові;
 • знижують рівень тригліцеридів, підвищують рівень ліпопротеїдів високої щільності;
 • пов’язують жовчні кислоти і сприяють їх виведенню.

 

Так звані жироспалювачі – інгібітори ліпаз, які перешкоджають переварюванню і всмоктуванню жирів в кишечнику. Ці засоби створюють дефіцит калорій і сприяють схудненню.

 

Анаболіки – синтетичні препарати, які стимулюють синтез білка і кальцифікацію кісток. Прискорюють утворення складних молекул з більш простих з накопиченням енергії. Заборонені, як допінг у спорті. Але здатні відновлювати ресурси після важких хвороб.

 

Препарати, що знижують відчуття голоду. Такі засоби впливають на центри голоду і знижують апетит, довше підтримується почуття насичення, але призначаються дуже обережно.

 

Сечогінні препарати призначаються для виведення з організму надлишків рідини і шлаків. Дають швидкий ефект. Ця група засобів застосовується для лікування захворювань серцево-судинної системи, хвороб нирок і печінки, зниження артеріального тиску, детоксикації, схуднення. Але, можуть призвести до зневоднення, так як виводять натрій з організму.

 

Гіпоглікемічні препарати, які знижують рівень глюкози в крові. Одна група цих засобів здатна підвищувати вироблення ендогенного інсуліну і в такий спосіб гальмувати синтез глюкози в печінці, друга група стимулює гліколіз, покращує чутливість до інсуліну в м’язах і затримує всмоктування глюкози в кишечнику.

 

Вітамінно-мінеральні комплекси працюють, як каталізатори біохімічних функцій в організмі, антиоксиданти, нормалізують клітинний метаболізм. Більшість вітамінів не синтезуються в організмі, а надходять з їжею. Для нормальної життєдіяльності потрібні мікроскопічні дози цих речовин. Нестача їх надходження в організм, викликає серйозні порушення в усіх видах обміну.

Антигіпоксанти – препарати, які підвищують утилізацію кисню організмом і підвищують стійкість до гіпоксії.

 

Антиоксиданти – нейтралізують дію вільних радикалів або активізують антиоксидантну систему організму.

 

БАД – комплекси, які містять вітаміни, мінерали, амінокислоти і інші речовини для оптимізації раціону. Ліками не є, але можуть заповнити дефіцит відсутніх елементів, мають біологічну активність та впливають на метаболізм.

 

Вплинути на обмін речовин можна і народними засобами. Масло м’яти перцевої заспокоює і знімає тривогу, масло грейпфрута усуває тягу до солодощів і допомагає позбавитися від зайвої ваги, масло ванілі активує життєву енергію, знімає тривоги, регулює обмінні процеси, зокрема впливає на вуглеводний обмін. Капніть кілька крапель в аромалампу і насолоджуйтеся ароматом.

 

Знизити апетит допоможе паличка кориці, при почутті сильного голоду вдихайте її солодкий аромат. Допоможе схуднути ефірне масло троянди, яке також пригнічує апетит і дарує відчуття радості і комфорту.

 

Відвари фенхелю, трави кропу стимулюють роботу шлунково-кишкового тракту, допомагають під час метеоризмі і болях, очищають організм, мають бактерицидну і заспокійливу дію.

 

Арсенал засобів, що впливає на метаболізм величезний. Пам’ятаєте, що безконтрольне застосування препаратів для поліпшення обміну речовин може привести до порушень роботи серцево-судинної і ендокринної систем. Різке зниження ваги погіршить стан шкіри, вона обвисне та втратить еластичність. При виявленому цукровому діабеті, буде потрібно спеціальне лікування. Якщо обмін речовин порушений через патологію щитовидної залози, то лікар призначить, в залежності від ситуації, тиреоїднігормони або тиреостатики. При захворюваннях яєчників – показано лікування гормональними препаратами.

 

Мета будь-якої терапії – повернути організму можливість самостійно коригувати обмін речовин і енергетичний баланс. Тому довірте медикаментозне лікування фахівцям. Зона вашої відповідальності: корекція способу життя, режиму відпочинку та фізичних навантажень, повноцінне збалансоване харчування, питний режим і позитивні емоції.

Figure