Харчування сучасної людини

«Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити» – ці слова приписують Сократу. І, мабуть, давньогрецький філософ мав рацію. Саме харчування підтримує життя і працездатність організму.

Але, незважаючи на велику кількість інформації, наші відносини з їжею не завжди ідеальні, а часто заплутані і складні.

З одного боку, більшість людей розуміють, що від правильної організації харчування залежить не тільки здоров’я сучасної людини, а й наш звичайний повсякденний стан. Чи будемо ми бадьорими, активними, енергійними, чи зможемо чинити опір хворобам. З іншого боку, навколо стільки спокус, так багато факторів, що впливають на бажання перекусити, щось швидко перехопити на ходу, що важко встояти.

Їжа виконує кілька основних функцій: дає організму енергію, служить пластичним матеріалом для побудови органів і тканин і забезпечує біологічно активними речовинами для регуляції процесів життєдіяльності. Раціональне харчування відповідно передбачає надходження в організм в оптимальних співвідношеннях певних речовин: білків, жирів, вуглеводів, води, мінеральних речовин і вітамінів.

Ідеального раціону не існує. Потреба в їжі – величина непостійна і залежить від багатьох факторів: віку, статі, національності, рівня фізичної та психоемоційної активності, стану здоров’я і навіть клімату. Чи помічали, що в спеку їсти хочеться менше, а з настанням холодів порції збільшуються.

Питання харчування є проблемою для сучасної людини. Розглянемо деякі.

Надлишок калорій і малоактивний спосіб життя сприяють набору ваги і ожиріння. Тому рухова активність – життєва необхідність.

Комерціалізація виробництва принесла в продукти харчування всілякі добавки. Синтетичні наповнювачі, барвники, консерванти і ароматизатори негативно впливають на обмін речовин. Схожа проблема – впровадження нових технологій виробництва: рафінування, емульгування, додавання гормонів і генетично модифікованих компонентів. Організм людини не створювався сприймати їжу з такою кількістю синтетичних елементів.

Забруднення навколишнього середовища. І це не тільки заводи з токсичними викидами в атмосферу. Пестициди, якими рясно поливаються рослини для боротьби зі шкідниками та бур’янами, в кінцевому підсумку потрапляють в організм людини.

У тваринництві все ширше використовують гормони для стимуляції росту молодняку ​​і антибіотики для профілактики хвороб. Потім м’ясо і молоко потрапляють до нас на стіл. Та ми й самі часто грішимо і порушуємо режим харчування. Більшість не пам’ятає прислів’я: «Сніданок з’їж сам, обід розділи з другом, а вечерю віддай ворогові». Божевільний темп життя, все на бігу. Вранці ніколи, в обід перекус на ходу та щедра вечеря пізно ввечері додають стресу організму.

Дисбаланс харчування ще один бич. В їжі дефіцит вітамінів і мінералів, а це важливі речовини для роботи серцево-судинної системи, розвитку кісткової та інших тканин. Ми вживаємо багато високоенергетичних, але малоцінних в біологічному плані продуктів. Швидко насичуємося, а через невеликий проміжок часу знову відчуваємо голод.

Основою харчування деяких містян стали фаст-фуди. Всілякі пиріжки, бутерброди, сосиски в тісті, картопля фрі, чіпси і палички дієтологи давно і небезпідставно називають «шкідливою» їжею. Швидко не дорівнює корисно. Не забувайте про це.

А наступний абзац присвячується любителям дієт. Складні, іноді протилежні рекомендації точно не допоможуть зберегти здоров’я. Якщо людина сідає на строгу дієту з обмеженням певних продуктів, то легко може нашкодити організму. Так, повна відмова від жирів, призведе до порушення нервової, гормональної систем, викличе дефіцит вітамінів і перепади настрою. Дієта – це лікувальна програма. Подбайте про себе – проконсультуйтеся з лікарем.

Недостатній питний режим. Всі знають, що вода важливий фактор для хорошої роботи організму, але часто 1,5-2 л води в день так і залишаються планами на папері. Рідина необхідна для регуляції всіх життєво важливих процесів. Залежно від віку вміст рідини в організмі людини коливається від 50 до 75%. Природним чином організм втрачає воду при диханні, потовиділенні, сечовипусканні і дефекації. І якщо вас часто мучать головні болі, турбують висипання на шкірі і погане самопочуття, то можливо причина в нестачі води. І вирішити ці проблеми легко – не забувайте пити воду протягом дня.

Стежити за здоров’ям і налагодити режим харчування не так вже й складно. Звертайте увагу на такі моменти:

  • харчуйтеся повноцінно. Дієтологи рекомендують таке співвідношення білків, жирів і вуглеводів 1: 1: 4. Якщо візуально уявити, то третю частину місця в тарілці займають вуглеводи, а половину ділять жири і білки;
  • дотримуйтесь балансу між надходженням і втратою харчових речовин;
  • їжа повинна бути різноманітною і включати незамінні харчові речовини. Наприклад, деякі вітаміни, поліненасичені жирні кислоти, амінокислоти і мінеральні компоненти не синтезуються в організмі, але життєвонеобхідні і повинні надходити з їжею;
  • враховуйте харчові звички і національні традиції харчування. Організм людини століттями налаштовувався на переробку певних продуктів, тому нові страви вводьте поступово;
  • дотримуйтесь ритму і режиму харчування. Великі проміжки між їжею і часті перекуси не принесуть користь. В ідеалі в день має бути не менше 4 прийомів їжі з інтервалом 3-4 години;
  • їжте більше свіжих ягід, овочів, фруктів і горіхів. Крім вітамінів в них містяться антиоксиданти для захисту організму від старіння, клітковина для нормальної роботи кишечника, ферменти, органічні кислоти і мінерали для підтримки здоров’я;
  • вживайте менше простих і побільше складних або повільних вуглеводів. Крупи з цільного зерна, хліб з висівками, макарони з твердих сортів пшениці знижують відчуття голоду і тягу до солодкого;
  • включайте в раціон молочні та кисломолочні продукти. Так ви заповните норму кальцію і поліпшите мікрофлору кишечника;
  • не бійтеся включати в харчування спеціалізовані харчові продукти: біологічно активні добавки і нутрицевтики ліквідують дефіцит необхідних речовин і оптимізують раціон.

Тільки вам вибирати, чим і як харчуватися. Але пам’ятайте, що здорове харчування – основа гарного самопочуття, активного життя, молодості і краси. Харчуйтеся правильно і будьте здорові!

 

Figure