Про нутрієнти

Ознаки нестачі нутрієнтів

 • Млявість та сонливість
 • Часті хвороби
 • Ламке волосся і нігті

Хронічна втома, сонливість, хворобливість та млявість — ваші давні знайомі? Можливо, вас турбує хрускіт у суглобах, ламке волосся та нігті, періодичний головний біль? Що ж, тоді для вас дві новини: погана та хороша. Погана: найбільш імовірно, що вашому організму бракує нутрієнтів. Хороша: це можливо виправити, відкоригувавши харчовий раціон.

Як виникає дефіцит нутрієнтів?

Що таке нутрієнти? Це поживні речовини, необхідні нашому організму для нормального функціонування. Для підтримки оптимального рівня здоров’я, який забезпечить максимальну якість і тривалість життя, ми маємо збалансовано харчуватися. Тобто кожен має отримувати усі необхідні нутрієнти у належній кількості. Саме нестача нутрієнтів згодом призводить до порушення нормального обміну речовин, погіршення стану здоров’я та, зрештою, до розвитку різноманітних захворювань.

Наш організм вичерпує резерви, натомість не поповнює запаси потрібних речовин і починає давати збій. Ваш швидкісний кросовер тепер скидається на старенькі «Жигулі», але ви досі на автобані. Та й вимоги до вас — жити з повною віддачею — ніхто не скасовував.

Харчування сучасної людини має всі ознаки дисбалансу. Ми вживаємо досить ситну їжу з цілим набором різноманітних наповнювачів, солодом, пальмовою олією, іншими жирами, що містять «чисті» калорії. Проте у цій наполовину синтетичній їжі закладений дефіцит вітамінів, мінеральних речовин, природних жирів, антиоксидантів, незамінних амінокислот (НАК). Тривала нестача потрібних компонентів зумовлює зміни в обміні речовин, виснажує внутрішні запаси білка, кальцію тощо, та запускає механізми економії шляхом зниження інтенсивності обміну речовин. Це призводить до виникнення ожиріння, слабкості м’язів, остеопорозу, імунодефіцитних станів, онкологічних та інших захворювань.

Як зрозуміти, яких нутрієнтів вам бракує?

Для цього треба знати характерні ознаки нестачі конкретних нутрієнтів. Так можна вчасно виявити слабке місце у власному обміні речовин та позбутися зайвих ускладнень, підтримавши свій організм усім необхідним.

Сучасні рафіновані продукти містять мало мікроелементів. Дорослі й діти вживають недостатньо молочних продуктів, зростає кількість людей з непереносимістю лактози.

Надмірне вживання солодощів, солодких напоїв, кави зумовлює активне вимивання мінералів із сечею. Водночас в умовах високовуглеводного харчування наш організм потребує більшої порції мінералів.

Ознаки дефіциту мікроелементів

 • Йод: хронічна втома, знесилення, млявість, сонливість та інколи м’язова слабкість. Можливі набряки під очима, на ногах і руках. Порушення менструального циклу. Часті застуди, зниження уваги, погіршення пам’яті та інтелекту.
 • Кальцій: розшарування нігтів, запалення шкіри та карієс. Найнеприємніший наслідок дефіциту кальцію — остеопороз, коли кістки стають крихкими та ламаються навіть при незначних травмах. Небезпека також в тому, що наш організм тривалий час компенсує дефіцит кальцію, однак симптоми нестачі цього мікроелемента можуть довго не проявлятися.
 • Магній: зниження уваги та погіршення пам’яті, емоційна нестійкість, дратівливість, проблеми із серцево-судинною системою, постійно холодні руки.
 • Селен: захворювання щитоподібної залози, порушення репродуктивної функції, підвищення схильності до запальних захворювань, хвороби шкіри, волосся й нігтів, зниження імунітету.
 • Марганець: підвищення ймовірності виникнення атеросклерозу, дратівливість, погіршення пам’яті, посилене потовиділення, прискорення пульсу, рясні кровотечі при менструації.
 • Кремній: деформація хребта, кісток, часті переломи й вивихи, розвиток остеопорозу, зниження імунітету, метеозалежність, ламкість нігтів, випадіння волосся, передчасна поява зморшок, дисбактеріоз, розвиток атеросклерозу та жовчнокам’яної хвороби, кровоточивість ясен.
 • Залізо: передчасне посивіння, діарея, запаморочення, слабкість, запальні процеси в порожнині рота, блідість шкіри.
 • Цинк: поява білих плям на нігтях, проблеми зі шкірою, ослаблення імунітету.
 • Калій: сухість шкіри, поява вугрів, набряки, напади серцебиття, головні болі.

Вітаміни є незамінною складовою харчування для підтримки нормальної життєдіяльності, забезпечення росту та відновлення організму, вони також є попередниками різних коферментів, що беруть участь у процесах метаболізму.

Ознаки дефіциту вітамінів

 • А – поява вугрів, суха шкіра, тьмяне волосся, погіршення зору, порушення сну;
 • B1 – дратівливість, втрата апетиту, набряклість, поколювання в руках і ногах, тахікардія, слабка концентрація, імовірна депресія;
 • B2 – тьмяне волосся, лущення шкіри, чутливість до світла та неприємні відчуття в очах, загальна втома, порушення травлення;
 • B3 – загальна слабкість, порушення сну, млявість, частий головний біль, жирний блиск шкіри;
 • В6 – потріскані губи, набряклість язика, дратівливість, апатія;
 • В12 – слабкість, поколювання у кінцівках, зниження апетиту, погіршення пам’яті, втрата ваги;
 • С – висипи на шкірі, жирне волосся, перевтома, кровоточивість ясен, дратівливість, втрата еластичності шкіри, послаблений імунітет;
 • D – печія у носоглотці, слабкість м’язів, ламкість нігтів, ломота у тілі.

Що робити у разі дефіциту нутрієнтів?

У випадку виявлення симптомів нестачі нутрієнтів слід проконсультуватися з фахівцями та переконатися в тому, що ці симптоми викликані саме нестачею відповідних нутрієнтів, а потім усунути дефіцит, скоригувавши свій раціон харчування. Найпростіший та найбільш безпечний спосіб відновити нормальний баланс поживних речовин і ліквідувати дефіцит корисних нутрієнтів — доповнити свій раціон біологічно активними добавками, оскільки сучасні продукти та нераціональне харчування не задовольняють потреб організму в корисних нутрієнтах.

Більшість продуктів функціонального харчування, біологічно активних добавок та спеціальних продуктів для дієтичного харчування — це концентрати натуральних або ідентичних натуральним біологічно активних речовин для збагачення раціону. Вони широко вживаються у розвинених країнах для уникнення дефіциту необхідних нутрієнтів та підтримки здоров’я.