Про нутрієнти

Наслідки недостачі нутрієнтів

  • Зниження імунітету
  • Серцево-судинні захворювання
  • Зниження імунітету
  • Зниження імунітету

Здоровий спосіб життя вже давно — не просто модний тренд, а необхідність. Це «диктатура» часу в умовах численних стресів та реалій забрудненого довкілля. Турбота про здоров’я — важливий пріоритет свідомої людини. Вона охоплює не лише життєву динаміку та психоемоційну стабільність, а й насичення організму корисними речовинами, які тримають нас в тонусі.

Причини хвороб на нашій тарілці

За даними досліджень ВООЗ, нутрієнти відповідають за захист організму від неінфекційних хвороб, серед яких — діабет, хвороби серця, інсульт та рак. Постійна нестача корисних нутрієнтів провокує розвиток хронічних хвороб шлунково-кишкового тракту, нервової та серцево-судинної систем. Наш організм є злагодженим механізмом, кожен орган виконує відведену йому функцію. Деякі нутрієнти навіть здатні виконувати певну роботу замість органів, які самі не можуть «впоратися» з навантаженням. Це свого роду страхування всієї системи.

Для роботи ШКТ потрібні ферменти. Організм виробляє їх сам. Проте також для цього йому необхідні нутрієнти, деякі вітаміни, які є коферментами. Без них — ніяк. В нашому організмі щодня відмирають старі клітини, а замість них повинні утворитися нові.

Без білків та амінокислот постійне «будівництво» було б неможливим. Або нові «цеглинки» були б неповноцінними або нездоровими. Брак необхідних речовин може спровокувати серйозні аутоімунні хвороби та навіть розвиток пухлин. Йдеться не лише про доброякісні, а й про злоякісні новоутворення.

Люди часто вважають, що мають схильність до певних генетичних захворювань. Вони аргументують це так: у батьків та інших родичів спостерігаються подібні проблеми. Насправді причина може критися в іншому: деякі нутрієнти складно отримати з їжею в конкретному географічному регіоні. Або ж — харчова поведінка членів сім’ї схожа: вся родина їсть гостре, солоне чи солодке. Однаковий раціон усіх чи більшості родичів, наприклад, обертається проблемами із щитоподібною залозою — не тому, що це генетична програма. А тому, що дефіцит йоду не компенсується.

Дефіцит запускає шкідливий режим економії

Є ряд хвороб, пов’язаних з нестачею конкретних нутрієнтів. Пропонуємо з ними ознайомитися:

  • Дефіцит йоду, який спостерігається у більшості населення України, призводить до розвитку більш ніж півсотні серйозних захворювань. Серед них аутоімунні хвороби, тиреоїдит і безпліддя.
  • Нестачу вітамінів групи B мають 80% людей. Це позначається, в першу чергу, на здоров’ї ШКТ, оскільки знижується вироблення шлункового соку, погіршується робота серця, розвиваються неврити, підвищується ризик розвитку хвороб шкіри та захворювань крові.
  • Дефіцит кальцію, марганцю, кремнію — причина виникнення остеопорозу. Остеопороз перестав бути хворобою людей старшого віку, як вважалося раніше. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, остеопороз посідає четверте місце за поширеністю у світі після хвороб серцево-судинної системи, онкології та цукрового діабету.
  • Нестача магнію — бомба сповільненої дії для організму, що підвищує ймовірність інсульту та інфаркту. Магній є структурним компонентом 300 ферментів, що й зумовлює системний вплив магнію на енергетичні процеси в серці, нервовій системі, працюючих м’язах.
  • Дефіцит цинку підвищує ризик аутоімунних захворювань, хвороб шкіри, безпліддя у чоловіків. При дефіциті цинку уповільнюється загоєння ушкоджених тканин. Цинк не накопичується в організмі, а тому його запаси необхідно регулярно поповнювати.
  • Дефіцит селену — виникають захворювання щитоподібної залози; гіпотиреоз, ендемічний зоб, кретинізм, репродуктивна недостатність; хвороби шкіри, волосся й нігтів; зниження імунітету; кардіопатія; уповільнення росту у дітей. За даними епідеміологів, на дефіцит селену страждає приблизно 80% населення, а цей мікроелемент контролює передчасне старіння.

Тривалий дефіцит нутрієнтів, необхідних для нормального функціонування організму, насамперед порушує обмін речовин в організмі й виснажує імунний та неспецифічний захист організму. Це сприяє ожирінню, слабкості м’язів, остеопорозу, імунодефіцитним станам, порушенню процесу самознищення ослаблених клітин та розвитку онкологічних захворювань.

Більшість неінфекційних хвороб виникають тому, що організму бракує необхідних елементів для забезпечення усіх потреб. Якщо нестачу не поповнити вчасно, то негативні наслідки неминучі. Проте, інфекційні захворювання теж можуть виникати або активніше прогресувати на фоні дефіциту нутрієнтів. Так, без правильного балансу омега-жирів та вітамінів А, С і Е організм не здатний активно боротися із запаленнями.

За даними дослідження Кінана Уокера, доктора медичних наук Університету Джонса Гопкінса, хронічне запалення вражає тіло й може пошкодити суглоби, внутрішні органи, тканини й клітини. Запалення також може призвести до захворювань серцево-судинної системи, інсультів і ракових захворювань. Не усі процеси можна розпізнати одразу, що робить їх ще більш небезпечними. Однак є деякі маркери, які допоможуть розібратися й виявити небезпеку.

Увага до свого здоров’я та вживання нутрієнтів допоможуть уникнути багатьох захворювань, суттєво збільшивши ваші шанси на щасливе довголіття.